Ungdommens kultur- og idrettsstipend deles ut årlig til ungdom under 23 år med tilknytning til kommunen. Stipendet på 10 000 kroner kan gis for innsats innen både kultur og idrett – og i år gikk det til Raphael Nygård.
Raphael har i mange år vært en viktig del av kulturlivet i kommunen. Han har øvd jevnt og trutt i kulturskolen, og vært en synlig og sentral del av 17. mai-feiringen i Kjøllefjord – midt i toget, med sitt sølvfargede instrument rundt halsen. Han er en av dem som gjør at det faktisk er korpsmusikk i gatene på nasjonaldagen.
Med sin innsats og tilstedeværelse har han bidratt til å vise at korps kan være både relevant og kult – og mange har nok begynt å se på korpsmusikk med nye øyne takket være ham.
Men Raphael er også kjent fra fotballbanen – som en dedikert spiller for Nordkinn, med trøkk, talent og tydelig lagånd. Mange husker videoen som gikk sin seiersgang i sosiale medier, der han trikser med ballen i full snøstorm på stadion – med fjell og hav i bakgrunnen. Kommentarene lot ikke vente på seg:
«Han der – han kommer vi til å se mer til.»
Supporterne kjenner ham som «Rafa», og med god grunn. Han spiller med hjertet utenpå drakta – både på banen og i bygda.
Vi gratulerer Raphael så mye med Ungdommens kultur- og idrettsstipend 2025, og gleder oss til å følge ham videre – både med ball og saksofon!
Gjør deg kjent med kriteriene for utdelingen av kultur- og idrettsstipendet før neste utdeling i 2026. Her finnes også oversikt over tidligere utdelinger av stipendet.